Mamy zwycięzcę Dalla Corte Cup 2024

News

Mamy zwycięzcę Dalla Corte Cup 2024

15 cze 2024

IV edycja prestiżowych zawodów dla baristów Dalla Corte Cup została rozstrzygnięta. Zwycięzcą zawodów został Ngoc Hai Nugyen, który dostał się do II rundy, jako „lucky looser”.  Ta edycja była wyjątkowa, nie tylko z powodu wysokiego poziomu umiejętności zawodników, ale także nietypowej formy. Etap eliminacyjny odbył się 18-19 maja w Toruniu, w Przystani Towarzyskiej LABA, natomiast rozgrywka finałowa miała miejsce 14 czerwca 2024 r., w showroomie organizatora BEST CS, w Warszawie.

 

W Dalla Corte Cup 2024 wzięło udział 16 baristów z całej Polski. Wśród zawodników znajdowali się profesjonalni bariści, jaki i home bariści, którzy dopiero są na początku kariery. Pewne jednak jest to, że łączy ich wszystkich ogromny talent i pasja.

– Kawa to nie tylko ziarna czy urządzenia, kawa to przede wszystkim ludzie. Na smak, aromat i jakość napoju kawowego ma wpływ praca wielu osób na plantacji, w palarni czy kawiarni. Jednak sam ekspres i ziarna to nie wszystko, o walorach smakowych kawy decydują przede wszystkim umiejętności baristy. Cieszymy się, że marka Dalla Corte tak prężnie się rozwija się na rynku polskim, a dzięki zawodom Dalla Corte Cup wspieramy młodych baristów w rozwoju. Imponujący jest talent zawodników, ale także pasja i miłość do kawy – mówił podczas eliminacja w Toruniu Kruno Leffi, National Area Manager, Dalla Corte.

 

Święto kawy w Toruniu

Rundy eliminacyjne „Latte Art” oraz “Order” odbyły się 18-19 maja w Toruniu, w Przystani Towarzyskiej LABA. Podczas zawodów organizator wraz z partnerami przygotował wiele atrakcji, które przyciągnęły wielu mieszkańców Torunia, sprawiając, że tamten weekend był prawdziwym świętem kawy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się „jogurt truck” Alpro, gdzie goście mogli spróbować przepysznych i zdrowych deserów na bazie jogurtów roślinnych od Alpro.

Natomiast Kamila Adamiec, która stoi za sukcesem toruńskiej kawiarni Projektu Nano i śniadaniowni Projekt Rano, poprowadziła fenomenalny cupping różnych mieszanek kaw od Hardbeans. Opolska palarnia była również sponsorem kawy na to wydarzenie – nie tylko dla zawodników, ale też dla plenerowej kawiarni, tak tłumnie odwiedzanej przez torunian.

Goście mogli skosztować w tych dniach aromatyczne espresso, latte na bazie napojów roślinnych Alpro Barista, kawy aromatyzowanej syropami Monin, jak również cold brew, przygotowanego przez urządzanie Hardtank, a podane w formie nitro za pomocą dyspensera Latte Art factory. Niewątpliwą gratką były toniki od Frankin&Sons, a także tonic espresso na ich bazie. 

 

Eliminacje Dala Corte Cup 2024

Runda I polegała na przygotowaniu 4 kaw o różnej pojemności przy użyciu napoju owsianego Alpro Barista.

- Wyzwaniem w tej konkurencji było jak najwierniejsze odtworzenie wylosowanego wcześniej wzoru we wszystkich filiżankach.  Występy zawodników były mocne i wyrównane, ich „latte art.” był naprawdę na wysokim poziomie. Oceniając prace uczestników, braliśmy pod uwagę tak naprawdę wszystko. Czyli jak wzór jest położony, jaki mamy kontrast i tło wzoru, czy latte art. jest harmonijny i czy jedna filiżanka odpowiada drugiej – podkreślała po pierwszej rundzie Izabela Stręk, sędzia Dalla Corte Cup.

 

Do rundy II awansowało 8 zawodników: 7 zwycięzców rundy I oraz „lucky looser”. Zadaniem baristów było przygotowanie zamówienia, składającego się z czterech różnych napojów kawowych na bazie espresso, z wybranymi przez zawodnika dostępnymi produktami. Do wyboru mieli: cztery rodzaje napojów roślinnych Alpro Barista, syropy Monin oraz produkty marki Franklin&Sons.

W tej konkurencji sędziowie oceniali nie tylko sprawność i warsztat pracy, ale przede wszystkim kreatywność, walory smakowe, umiejętność kompozycji, a  także prezencję zamówienia – zupełnie jak w prawdziwej kawiarni.

Do ścisłego finału dostało się 6 zawodników:

·        Paweł Balicki. Lublin, The White Bear Coffee Lublin

·        Rotyslav Letunow, Warszawa, Roaster Kawepale

·        Pavlo Havrylow, Bydgoszcz,Palarnia Kawy Bromberg Kaffee Bydgoszcz

·        Cezary Marcinkowski, Bydgoszcz, Bromberg Kaffee

·        Ngoc Nguyen Hai, Warszawa, Coffeedesk

·        Jakub Szpiech, Tychy, Kawiarnia Bezcukru.

 

Finaliści Dalla Corte Cup 2024

Z powodu złych warunków atmosferycznych oraz w trosce o bezpieczeństwo finał Dalla Corte Cup 2024 został przeniesiony do showroomu BEST CS przy ul. Gwiaździstej 19, w Warszawie i odbył się 14 czerwca.

Jak zauważa Aleksander Krzych, Brand Ambasador Dalla Corte, Compak w Best CS:

Burza może i przerwała najciekawszą część zawodów, czyli finały, ale dała też czas na dłuższe i lepsze przygotowanie finalistom, co zapewne podwyższyło poprzeczkę. My także mogliśmy dać zawodnikom jeszcze więcej, mianowicie wraz z partnerami przygotowaliśmy masterclass. Eksperci z BRITA Polska przeprowadzili warsztaty z filtracji wody oraz wpływu na jakość napojów i żywotność sprzętu. Alpro Barista odkryli tajniki teksturowania napojów roślinnych, a Best CS zaprezentowało ciekawe funkcje ekspresów kolbowych marki Dalla Corte.

 

Rundę finałową oceniał jeden sędzia techniczny Wojciech Fiegiel, Trade Asset Manager w Nestlé Professional oraz dwóch sędziów sensorycznych Izabela Stręk, trenerka baristów oraz właścicielka marki Fave oraz Mateusz Dąbek, trener baristów, nagradzany zawodnik m.in. laureat DC Cup 2022 oraz Best Barista Challenge 2023. Sędziowie podkreślali, że próg wejścia na tego typu zawody jest minimalny, wystarczy we właściwym czasie się zapisać, jednak konkurencje są wymagające, a sam poziom umiejętności zawodników budził ich podziw.

 

W konkurencji finałowej zawodnicy mieli za zadanie przygotować perfekcyjne espresso oraz napój na bazie Alpro Barista.

Oceniając prace zawodników inspirowaliśmy się arkuszami oceny z Word Barista Championship. Tu ocenie podlegały: aspekty techniczne, takie jak szybkość, czystość oraz dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy. Sprawdzaliśmy czy napój spełnia definicję, czyli mówić wprost czy cappucino smakuje jak cappucino. Ocenialiśmy również balans smaku, posmak i harmonijność, sprawdzaliśmy intensywność, temperaturę, wszystko to, na co mogą zwracać uwagę klienci w kawiarni – dodaje Mateusz Dąbek, sędzia Dalla Corte Cup.

Zwycięzcą Dalla Corte Cup został Ngoc Hai Nugyen, nasz słynny srebny chłopak, którego możecie pamiętać z zeszłorocznej edycji Best Barista Challenge. Zdobywca pierwszego miejsca zgarnął nagrodę główną w postaci ekspresu Dalla Corte Studio!

Srebny puchar zdobył Jakub  Szpiech oraz młynek Compk mini PRO, a trzecie miejsce na podium zajął Rptyslav Letunov, który otrzymał zestaw Brita Soda One.

 

Bo łączy nas pasja do kawy

 

Celem zawodów Dalla Corte Cup jest wspieranie rozwoju i kompetencji baristów, promocja kultury kawowej, dlatego do współpracy organizator zaprosił najlepsze marki na rynku.

 

– Nie po raz pierwszy wspieramy zawody Dalla Corte Cup. Lubimy współpracować z partnerami, którym  możemy ufać, z którymi robimy porządne eventy dla naszej społeczności kawowej i baristów. Priorytetem dla nas jest, by na eventach, których jesteśmy partnerem zwodnicy czuli się dobrze. Tego typu wydarzania mają ważny cel, by bariści dostali szanse i uwierzyli w siebie, odkryli swoje możliwości, rośli i rozwijali się w swojej branży, byli świetnymi profesjonalistami, zdobywali wartościowe nowe znajomości, ale też, by otrzymali wartościowy feedback – podkreślał Łukasz Gałęcki, Ambasador marki Alpro Barista.

 

 

Partnerzy wydarzenia

Organizatorem zawód jest firma Best CS. Partnerami są: Dalla Corte, COMPAK, Alpro Barista, Brita Polska, , Monin, Franklin&Sons oraz Hardbeans Coffee Roasters.


Mamy zwycięzcę Dalla Corte Cup 2024